Mieszkańcy Birmy uwielbiają jeść. Ich tradycyjna kuchnia jest wyśmienita i niepowtarzalna. Choć jest bardzo azjatycka; opiera się na tych samych produktach i aromatycznych przyprawach, dania i smaki różnią się od tych serwowanych w innych krajach regionu. Tradycyjnie posiłek składa się z ryżu, sosów z warzywami, ryb lub drobiu. Dania nie są tak ostre jak tajskie, ani tak mocno przyprawione jak indyjskie. Różnią się również od dań kuchni chińskiej, choć tu punktem stycznym  są smażone w głębokim tłuszczu warzywa. Zupę pija się tutaj po posiłku, a sałatki jada się jako osobne danie. Bardzo popularne przekąski to sałatka z liśćmi herbaty lub imbiru.

Najpopularniejsze dania:

  • Mohinga – gęsty bulion rybny z cienkimi makaronem ryżowym, jest prawdopodobnie najbardziej znanym daniemn w Birmie.
  • Na drugim miejscu jest popularny Ohno – zupa z kurczaka na bazie mleka kokosowego z makaronem.
  • Monti – szczególnie z Mandalay, to odpowiedź Birmy na włoskie spaghetti.
  • A kyar zan chet to rosół z kurczaka z makaronem, kawałkami kurczaka, suszonymi grzybami i kolendrą.

Najedzony do syta? Czas na relaks!

Golfowa gorączka dotarła również do Birmy. W golfa grają głównie ludzie zamożni, mogą wybierać bo w Birmie jest wiele pól do gry. A pole Gary Player-Pun Hlaing znajdujące się w Yangon jest uważane za jedno z najlepszych w Azji Południowo-Wschodniej.

Wieczorem można wybrać się do bar bądź klubu z muzyka na żywo lub z dj-em. Tańczyć i bawić się można aż do rana. Dla tych, którzy wolą spędzić czas przy stole restauracje przygotowały wieczorne pokazy tańca, koncerty muzyki poważne grane nawet przez całe orkiestry.

Dla tych, którzy chcą karmić swą duszę, a w Birmie szukają spokoju i wyciszenia dostępne są warsztaty tradycyjnej buddyjskiej medytacji Vipassana. Pod czujnym okiem mnichów, którzy mówią po angielsku, można oczyścić umysł. Warsztaty organizowane są nie tylko dla buddystów, na niektóre mogą uczęszczać również wyznawcy innych religi i ateiści. Aby w pełni skorzystać z takiego doświadczenia warto poświęcić medytacji odpowiednia ilośś czasu – w takich sytuacjach najlepiej wybrać wizę długoterminową.