Antyki

Na sklepowych półkach można znaleźć wyjątkowe dzieła sztuki. Wykonane przez miejscowych artystów figurki, szkatułki, wykonane z brązu przyciski do dokumentów w kształcie zwierząt, stare tkaniny, narzędzia do wykonywania tatuażów oraz mnóstwo innych uroczych drobiazgów.

Tkaniny

Skomplikowane i intrygujące wzory plecione z wątków w conajmniej 100 kolorach są wizytówką Mjanmaru. W sklepach można przebierać wśród ręcznie tkanych jedwabi i tkanin bawełnianych we wszystkich możliwych kolorach. Dostępne są również egzotyczne tkaniny oraz koce plecione przez członków plemion etnicznych żyjących wysoko w górach.

Wyroby z laki

Zdobienie laką to najbardziej charakterystyczne i reprezentatywne rzemiosło Mjanamaru. Dostępnych jest wiele przedmiotów – od bransoletek czy podkładek pod naczynia po meble. Wykorzystywana żywica może być gładka – czerwona, czarna lub złota, dekorowana wzorami, kamieniami czy drobnymi kawałkami szkieł bądź luster.

Malarstwo

W większych miastach znajduje się wiele galerii, do których warto wybrać się na popołudniowy spacer. Oferują one liczne akwarele lokalnych artystów.

Wyroby ze srebra

Kute ręcznie skrzynki i kuferki zdobione misternymi tradycyjnymi wzorami i motywami, często znajdują się na nich mityczne stworzenia, a nawet sceny z klasycznych opowieści religijnych.

Rzeźbiarstwo

Birmańscy artyści misternie rzeźbią w drewnie, kości, metalu, jadeicie. Starannie wykonana biżuteria czy Budda wyrzeźbiony w sandałowcu będą idealną pamiątką z podróży.

Kamienie szlachetne i biżuteria

W różnych cenach – na każdą kieszeń znajdą się tu rubiny, szafiry, perły we wszystkich rozmiarach i przeróżnych odcieniach. Dwa razy w roku odbywają się duże licytacje w domach aukcyjnych.

Marionetki

Teatr marionetek to wielka tradycja birmańskiej kultury. Posłańcy, którzy mieli przekazać władcom złe nowiny nie śmieli wypowiadając ich własnymi ustami. Zamiast nich przekazać je miały pięknie ubrane kukiełki. W sklepach można dostać marionetki w różnych rozmiarach, strojach, ozdobione kamieniami szlachetnymi.

Ceramika i wyplatanie koszy

Piękny przykład sztuki użytkowej. Kosze i koszyki wyplatane z bambusa można dostać na każdym rynku, są bardzo popularne. Ceramika używana jest w każdym domu. Miski, miseczki, garnce, ale także wielkie dzbany do przechowywania ziarna czy oliwy.

Gobeliny

Stara tradycja, niegdyś spotykana tylko na pałacowych ścianach. Bogato zdobione tkaniny, w złocie, srebrze i cekinach przedstawiają zarówno sceny religijne jak i tradycyjne motywy i mistyczne stwory.