Mjanma importuje chińskie pojazdy elektryczne

 

W ramach realizacji rocznego pilotażowego projektu EV. Myanmar sprowadził w styczniu pierwszą partię chińskich pojazdów elektrycznych (NEV).

„Samochody wyprodukowane w Chinach są najczęściej sugerowanymi samochodami do importu. Chińskie pojazdy elektryczne odnoszą duży sukces na całym świecie. Dlatego zachęcamy do importu chińskich pojazdów typu NEV” – powiedział Myat Mon Thein, zastępca dyrektora generalnego z Ministerstwa Przemysłu.

Aby wspierać rozwój sektora pojazdów elektrycznych, Myanmar powołał w czerwcu ubiegłego roku krajowy komitet ds. rozwoju pojazdów elektrycznych i powiązanego biznesu. Kraj przyznał też zerowe cła na importowane pojazdy elektryczne. Ulgi obowiązują od 2 listopada ubiegłego roku do 31 marca tego roku.

Myanmar planuje import około 3000 pojazdów NEV, w tym autobusów i pojazdów używanych jako taksówki, a zezwolenie na import NEV uzyskało osiem firm.

Jedną z nich jest BYD Motor Myanmar.

„Importowaliśmy samochody BYD, które wiążą się z niskim ryzykiem. To duża marka w Chinach i są bezpieczne” – powiedział Zaw Win Thu, sprzedawca samochodów z BYD Motor Myanmar. „Wygląd i cechy wnętrza samochodów są również dobre”.

Powiedział, że wykorzystanie samochodów elektrycznych w kraju w dłuższej perspektywie wzrośnie, ponieważ rząd prowadzi politykę importu i używania samochodów elektrycznych.

Powiedział, że rząd zapewnia wsparcie dla branży pojazdów elektrycznych, w tym pomoc w budowie stacji ładowania pojazdów elektrycznych.

Według Ministerstwa Przemysłu, Myanmar do tej pory zezwoliła na instalację i budowę ponad 140 publicznych ładowarek EV.